PTN - WARSZAWA

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Oddział w Warszawie im. Karola Beyera

Karol Beyer

6 marca antyk ponownie zagości w Warszawie!

 

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich członków i sympatyków oddziału warszawskiego PTN na kolejny wykład, który odbędzie się 6 marca 2017 

 

Odczyt na temat poczatków mennictwa germańskiego wygłosi pan profesor dr hab. Aleksander Bursche 

 

 

 

Wedle dotychczasowych poglądów początki mennictwa germańskiego wyznacza czas powstawania w Zachodniej Europie pierwszych wczesnośredniowiecznych państw: Ostrogotów, Wizygotów, Swebów czy Franków.

Jednak w świetle najnowszych, zaskakujących cały świat numizmatyczny odkryć, narodziny tego mennictwa trzeba cofnąć o co najmniej dwa stulecia i datować na drugą połowę III wieku po Chrystusie. Miały one miejsce na terytoriach zajmowanych przed okresem wędrówek ludów przez gocki krąg kulturowy, tj. na obszarach Ukrainy, Mołdawii i wschodniej Polski. Znamy już mechanizm powstawania i rozwoju tego mennictwa. Wywodzi się ono z naśladownictw monet rzymskich. Umiemy także odtworzyć główne kierunki jego rozprzestrzeniania na tereny północnej i zachodniej Europy.

Autor zaprezentuje najnowsze wyniki badań prowadzonych w ramach projektu IMAGMA – Imagines Maiestatis przez polsko-niemiecko-duńsko-ukraińsko-mołdawski interdyscyplinarny zespół naukowy (por. http://www.imagma.eu/).

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.