PTN - WARSZAWA

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Oddział w Warszawie im. Karola Beyera

Karol Beyer

„Aktywność mennicza Wschowy w XV i XVI wieku” relacja

 
 

„Aktywność mennicza Wschowy w XV i XVI wieku”

Opracowania skarbów od zawsze stanowiły kanwę rozwoju numizmatyki. Ich systematyczne, naukowe badania pozwalały przypisać monety władcom, mennicom, umieścić je na linii czasu. Nie wszystkie jednak doczekały się godnego opisania. Tak było z „zapomnianym skarbem ze Święciechowy”. Skarbem, którego trzon stanowi 75 denarów miasta Wschowy. Miasta, które podczas prelekcji mgr Ryszarda Kozłowskiego mieliśmy okazję lepiej poznać.

 

Listopadowy wykład rozpoczęła historia miasta. Jak z ośrodka kulturowego, jednego z najbogatszych miast Królestwa Polskiego w XVI wieku Wschowa stała się małym, 14-tysięcznym miasteczkiem. O tym co wpłynęło na jego rozwój już w średniowieczu, gdzie ulokowano mennice i jakie były ich dalsze losy. Czy wiemy kiedy rozpoczęto bicie monet.

Skarb zaś stanowił przyczynek do gruntownego omówienia aktywności menniczej Wschowy okresu XV i XVI wieku, czasu bicia denarów. Jak powiedział sam prelegent „Nie muszę dodawać, że widok wschowskich denarów mnie oszołomił, nie tylko liczbą egzemplarzy, ale przede wszystkich różnorodnością typów ikonografii monet”.

Omówione zostały szczegółowo zmiany w wizerunkach monet. O różnych typach tarcz i okresach w jakich były używane. O różnicach w wizerunkach Orłów i ich przypisaniu konkretnym Jagiellonom. O herbie Wschowy i pierścieniach, które się na nim pojawiły. Nie pominięto zmian w legendach tych małych monet i ich znaczeniu. Dużą ciekawostkę stanowił zaś „ślimak miejski” z denara panowania Zygmunta Starego.

Wykład był równocześnie zapowiedzą dwóch opracowań:

1)Strony internetowej poświęconej Wschowie, nad którą prace są na ukończeniu.

2)Artykułu, który ukaże się w „Warszawskim Pamiętniku Numizmatycznym nr.4” już na początku przyszłego roku.

 

 

 

Tu z kolei znajdą Państwo szersza relację Pana Marcina Żmudzina

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.